Salon czy poddasze? Idealne miejsca na księgozbiór

Wielu miłośników książek szuka inspiracji na zorganizowanie domowej biblioteki ale nie mają często na nią miejsca. To, gdzie ją umiejscowimy zależy bowiem od kilku czynników a mianowicie od wielkości salonu, ilości książek którymi dysponujemy oraz możliwości aranżacji naszego mieszkania.

Wiele osób decyduje się na wykonanie biblioteczki w salonie. Jak wiadomo, salon jest tym miejscem, gdzie odpoczywamy. Warto więc posiadać swoją biblioteczkę właśnie w tym pomieszczeniu. Posiadając duży salon warto zastanowić się nad umieszczeniem regału na całej długości ściany, dzięki czemu pomieścimy cały nasz księgozbiór w jednym miejscu a efekt będzie zadziwiający.

Innym pomysłem na stworzenie biblioteczki może być sypialnia. Wielu ludzi uwielbia czytać przed snem. Posiadanie więc blisko łóżka swoich ulubionych książek może być strzałem w dziesiątkę. W sypialni możemy ustawić ogromny regał z książkami lub też zamocować mnóstwo półek. Pomysłów jest wiele.

Do stworzenia biblioteki domowej potrzebne mogą okazać się meble modułowe, w postaci kilku półek, regałów i jakiejś witryny otwartej. To dobry pomysł na to, by rozmieścić naszą biblioteczkę w kilku miejscach. Pomysł taki sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie nie ma miejsca na ogromną bibliotekę w postaci jednego mebla. Meble systemowe sprawdzą się tam doskonale. Warto też zadbać o odpowiednie akcesoria przydatne w biblioteczce, które zaakcentują nasz księgozbiór.

Nieco odmiennym pomysłem na stworzenie biblioteczki jest strych. Coraz więcej osób decyduje się na zagospodarowanie poddasza w celu mieszkalnym. Aby nasza biblioteczka odnalazła się na poddaszu musimy zadbać przede wszystkim o odpowiednie oświetlenie. Warto też zdecydować się na wspomniane już meble modułowe, które umiejscowimy w dolnych partiach naszego pomieszczenia z uwagi na skosy dachowe.

Chcąc wygospodarować miejsce na poddaszu na wykonanie biblioteczki warto zadbać o profesjonalnie wykonany projekt, ponieważ skosy poddasza mogą znacznie ograniczać aranżację biblioteczki. Może to zrobić tylko architekt wnętrz.

Chcąc mieć swoja biblioteczkę na poddaszu będziemy chcieli pewnie również tu czytać naszą ulubioną lekturę. W tym celu trzeba pomyśleć o świetle dziennym, które działa niezwykle odżywczo i pobudzająco. Musimy więc zadbać o światło w ścianie szczytowej, które uzupełniamy oknami dachowymi. W tak komfortowych warunkach aż chce się czytać.

Każdy sposób na biblioteczkę jest dobry pod warunkiem, że zachowa się podstawowe zasady dotyczące rozmieszczenia, funkcjonalności i oświetlenia. Biblioteczka powinna się znaleźć w każdym domu, niezależnie od metrażu.

 

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *