Jak dbać o kręgosłup?

To właśnie kręgosłup jest podporą całego naszego ciała, trudno więc dziwić się, że jego kondycja ma ogromny wpływ na sprawność człowieka. Nie zawsze pamiętamy jednak o tym, jak wiele czynników jest dla niego zagrożeniem, a przecież szkodzi mu zarówno siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej, jak i nadwaga, garbienie się i nadmierny stres.

Nawyki i zasady, które prowadzą do prawidłowej postawy powinny być zatem wpajane nawet dzieciom, tylko w ten sposób mamy bowiem pewność, że unikniemy problemów w dorosłym życiu.

Okazuje się, że duże zastrzeżenia budzi nie tylko nasza aktywność fizyczna. Również jakość foteli oraz krzeseł jest co najmniej problematyczna. Miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu powinno więc być wyposażone w meble ergonomiczne, tylko dzięki nim mamy bowiem gwarancję tego, że uda się nam zachować prawidłową pozycję ciała.

Tułowie wygięte w łuk, opuszczone barki i pochylona do przodu głowa sugerują, że tak biurko, jak i siedzisko powinno zostać jak najszybciej poddane krytycznej ocenie. Jednym z częstych błędów popełnianych w tym zakresie jest brak zaufania do biurek z matowym blatem. Tymczasem nie odbijają one światła, są wygodne, a jednocześnie nie męczą naszego wzroku.

Gdy zastanawiamy się nad wyborem krzesła pamiętajmy, że regulowane może być w jego przypadku nie tylko samo oparcie. Również siedzisko powinno poddawać się ingerencji z naszej strony, ból pleców, szyi oraz karku nie jest bowiem tym, co sugeruje dobra kondycję kręgosłupa.

Tak blat, jak i krzesło powinny wymuszać prawidłową postawę ciała, zastanawiając się nad ich wyborem warto więc brać pod uwagę nie tylko obowiązujące aktualnie trendy, ale i nasze indywidualne preferencje. Nie zaszkodzi również, jeśli weźmiemy pod uwagę nasz wzrost, tylko wtedy będziemy bowiem mogli swobodnie opierać łokcie czy to na blacie, czy to na poręczach.

Nie warto też ograniczać wielkości biurka. Być może niewielkie są bardziej zgrabne, kluczowe znaczenie powinien mieć jednak łatwy dostęp do wszystkich zgromadzonych na nim sprzętów. Ekran komputera musi być ustawiony na wysokości naszych oczu, a samo zasiadanie przy biurku powinno uwzględniać najważniejsze wytyczne odnoszące się do utrzymania prawidłowej postawy ciała.

 

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: meble

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *