Na co zwracać uwagę wybierając fotel ergonomiczny?

Osoby, które pracują w pozycji siedzącej nie ukrywają, że wybór właściwego krzesła ma dla nich ogromne znaczenie. Nie można przy tym ograniczać się do założenia, że powinno być to krzesło wygodne. Nie bez znaczenia okazuje się być również regulacja wysokości siedziska, regulacja oparcia, a nawet regulacja głębokości siedziska oraz wychylenia zagłówka.

Warto zwracać uwagę także na to, że krzesło nie powinno być zbyt sztywne, a od jego oparcia oczekuje się delikatnego odchylania. Siedzący na nim człowiek ma prawo do odrobiny wypoczynku, a odchylone oparcie jest w stanie mu to umożliwić. Głębokość i szerokość siedziska nie ma wcale mniejszego znaczenia, pozwala przecież na utrzymanie ciała w stabilnej pozycji, a jednocześnie przyczynia się do tego, że jest ono bardziej zrelaksowane.

Najlepiej dopasowane oparcie sięga powyżej łopatek, oczekuje się przy tym od niego wyprofilowania tak, aby kręgosłup siedzącego człowieka układał się w naturalną dla siebie pozycję. Oparcia budzą pewne kontrowersje, w sprzedaży dostępne są bowiem krzesła, które ich wcale nie posiadają. Owszem, ich obecność poprawia komfort pracy przy biurku, bywa jednak i tak, że architektura samego biura nie pozwala na takie rozwiązanie. Podłokietniki gwarantują prawidłową odległość od blatu, jeśli więc są odpowiednio uregulowane, nie musimy obawiać się o to, że wjedziemy z krzesłem pod biurko.

Warto zwrócić również uwagę na materiał, z jakiego wykonane jest krzesło. Wystrzegać należy się zwłaszcza plastikowych kółek. Krzesła wyposażone w nie są dość tanie, same kółka charakteryzuje jednak to, że potrafią być wyjątkowo hałaśliwe. Kółka takie szybko też się niszczą obniżając funkcjonalność fotela. Jest to jeden z tych elementów, które warto przetestować jeszcze przed zakupem.

 

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: meble

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *