Stół na każdą okoliczność

Nieważne gdzie stoi najważniejszy, duży stół w naszym domu- w kuchni, jadalni, salonie, czy pomiędzy nimi- ważne, żeby stanowił serce naszego domu, żeby łączył rodzinę, przyjaciół, sąsiadów- przy jedzeniu, rozmowie, pracy, czy po prostu byciu wspólnie razem.

W dużych mieszkaniach i domach jednorodzinnych częściej spotkamy otwarte przestrzenie łączące różne strefy funkcjonalności- kuchnię z jadalnią, kuchnie z salonem, czy kuchnię, jadalnię i salon. W takich otwartych przestrzeniach wielki, jednoczący i rozdzielający jednocześnie różne sfery domu stół, jest szczególnie ważny.

W większości wypadków stoi pomiędzy kuchnią , a salonem, ale niekoniecznie jest to sensu stricto jadalnia, po prostu stół oddziela od siebie miejsce, gdzie się gotuje, od miejsca gdzie się wypoczywa i przyjmuje gości i żeby dobrze spełniał wszystkie przypisane mu funkcje, powinien być duży, solidny, efektowny i bardzo wygodny, no i musi dobrze komponować się z całością. Taki właśnie stół spełnia wszystkie kryteria stołu na każdą okoliczność, a wielość tych funkcji na pewno sprzyja jednoczeniu się rodziny i przyległości.

Oczywiście kryteria stołu na każdą okoliczność mogą spełniać stoły, które stoją w małych mieszkaniach, tu raczej chodzi o symboliczne znaczenie, nie dosłowne, zresztą Polacy są ciągle jeszcze narodem na dorobku i w przeważającej większości mieszkają w malutkich mieszkaniach.

Współczesne mieszkania, choć rzeczywiście w zdecydowanej większości o niewielkim metrażu ( bo takie lepiej się sprzedają, młodzi ludzie nie mają przecież zdolności kredytowych na większe ) są bardzo dobrze zaprojektowane, więc dają możliwości takiej aranżacji, która sprawi, że będzie się komfortowo mieszkać. Na przykład kuchnie w nowych budynkach nigdy nie są mniejsze niż pokoje, więc postawienie tam stołu nie nastręcza problemów, a było to nagminne w budynkach z lat 70-tych i 80-tych zeszłego wieku, których mimo 25 lat wolności ciągle jest jeszcze więcej niż tych nowych.

W małych pomieszczeniach dominują praktyczniejsze stoły prostokątne i kwadratowe ( są bardziej ustawne), ale prawdziwe tryumfy odnoszą na rynku stoły rozkładane. Oferta handlowa prostokątnych i kwadratowych stołów rozkładanych jest bardzo bogata.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne sprawiły, że do dużych gabarytów, można szybko i łatwo rozłożyć niewielki stół przy którym na co dzień mogą wygodnie usiąść zaledwie cztery osoby, a po rozłożeniu nawet dziesięć, czy dwanaście. Są specjalne rozwiązania z dodatkowymi, chowanymi nogami, które przesuwa się na specjalnych rolkach, są stoły, które można rozkładać tylko częściowo i to podczas biesiady, są podwójne, nawet potrójne blaty, dostawki, jednym słowem wszystko jest możliwe.

 

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: meble

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *